Jakie materiały są potrzebne do nauki do matury z chemii?

Należy do nauki do matury wybrać odpowiednie podręczniki. Najlepiej te, w których najłatwiej się uczyć. Warto postarać się przeczytać 1-2 strony z wielu podręczników. Wtedy sami sprawdzimy, które z nich są dla nas najbardziej strawne. Nie trzeba dodawać, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy korzystali z kilku podręczników równolegle. Wtedy matura chemia pójdzie nam najlepiej.

Co jeszcze jest potrzebne do zdania dobrze egzaminu z chemii?

Sama wiedza, nawet jeśli jest dość znaczna, po prostu nie wystarczy, by poprawnie napisać egzamin maturalny. Ważna, a nawet zupełnie kluczowa, jest możliwość wykorzystania posiadanej wiedzy w rozwiązywaniu zadań. Jakie zestawy zadań wybrać? Tu również są tylko właściwe możliwości. Jeżeli nie mieliśmy swoich prywatnych preferencji w tej kwestii, to kupmy najlepszy zestaw podręczników i zbiorów zadań z chemii. Jest to dość dobry do oryginalnego studiowania pewnych tematów, ale nie jest do końca adekwatny. Większość zadań maturalnych jest często trudniejsza i bardziej skomplikowana niż zadania, które znajdziemy w takich zbiorach. Zwykle kolejne kilkanaście mniej więcej zadań w tym zbiorze to absolutnie jedno w dodatku to samo zadanie, ale razem z innymi danymi.

Dlaczego warto rozwiązywać arkusze maturalne z poprzednich lat?

Dobra propozycja na praktyczne wykorzystanie umiejętności chemicznych, to jednak w głównej mierze rozwiązywanie całej masy zadań maturalnych z poprzednich lat. I faktycznie nie chodzi tylko o te z CKE, ale w tym prawie wszystkie próbne egzaminy, arkusze opublikowane przez wiele wydawnictw. To też sprawi, że matura chemia pójdzie nam najlepiej.

Dlaczego warto ćwiczyć rozwiązywanie testów z przeszłości?

Jest to dobrze ze względu na fakt, że nic nie jest bardziej podobne do tego, co musimy rozwiązać na egzaminie niż próbna matura. Zawarte w niej zadania są odpowiednio wymagające. W ten sposób przyda się nam przeskakiwanie z tematu na temat, co dokładnie jest konieczne, aby dobrze zdać maturę.

Jaką przyjąć strategię nauki?

W ciągu 12 miesięcy przechodzimy przez cały materiał maturalny i ćwiczymy go, wykonując zadania ze zbiorów zadań oraz te opracowane w poprzednich egzaminach maturalnych. Drugi rok poświęcamy na radzenie sobie z rozwiązywaniem zadań. Cały rok dotyczący samodzielnego rozwiązywania problemów. Przede wszystkim ze wspomnianej przez nas wcześniej matury próbnej. Może się to wydawać banalne, ale nie ma lepszego sposobu na przygotowanie się do matury z chemii.